Jak działa amortyzator bezpieczeństwa?
Amortyzator bezpieczeństwa ma za zadanie pochłaniać energię szarpnięcia spowodowanego nagłymi upadkami i potknięciami podczas prac na wysokościach. Pełni istotną funkcję w asekuracji upadków i zapobiega poważnym urazom. Sprawia, że upadający pracownik nie generuje dużego naprężenia liny i nie przyjmuje całej energii upadku. W efekcie upadek jest płynny, a energia zostaje pochłonięta.
W poniższym wpisie omówiony został amortyzator bezpieczeństwa ABM z firmy PROTEKT.
*Amortyzatory mogą różnić się budową i materiałem w zależności od producenta lecz zasada działania pozostaje taka sama.
Amortyzator bezpieczeństwa razem z linką jest składnikiem indywidualnego sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości zgodnym z normą EN 355.
Podzespół łącząco-amortyzujący, składający się z amortyzatora bezpieczeństwa z linką zgodnego z EN 355 połączony z szelkami bezpieczeństwa zgodnymi z EN 361 i dołączony do punktu konstrukcji stałej zgodnego z EN 795 stanowi pełne, podstawowe zabezpieczenie pracownika przed upadkiem z wysokości.
Sam amortyzator, wykonany jest z taśmy poliamidowej, zwiniętej i zabezpieczonej polietylenową osłoną. Upadek z wysokości powoduje rozwinięcie taśmy amortyzatora na długość max 1,2m i sprawia, że amortyzator staje się niezdatny do ponownego użycia.
Należy zatem wziąć pod uwagę długość linki, długość amortyzatora i wysokość pracownika aby określić od jakiej wysokości można zacząć pracę z omawianym zabezpieczeniem.
UWAGA!
Całkowita długość amortyzatora z linką oraz łącznikami nie może przekroczyć 2m.
Po upadku z wysokości zarówno szelki jak i amortyzatory stają się bezużyteczne i należy je zutylizować.